כנס מידע מידענות ניהול ידע תזאורוס תגיות אחזור מידע
  רוצה לדעת יותר?
בר אוריין ברשתות החברתיות     

 

    Share/Save/Bookmark
  כנס מידע 2008

כנס מידע 2008 הוא הכנס הישראלי המוביל למידע, ניהול ידע, תוכן אלקטרוני וניהול המשאבים הדיגיטאליים. הכנס מיועד לכל מי שנדרש למידע ככלי עבודה מרכזי במסגרת עבודתו. מידענים, ספרנים, מנהלי תוכן ומודיעין עסקי, חוקרים ואנשי אקדמיה, מנהלי שיווק, מנהלי אסטרטגיה ופתוח עסקי, מנהלי פרוייקטים, מנהלי תחומים ומנהלים בכירים בארגונים ממגזרים שונים: אקדמי, תעשיה, מסחר, ממשל, רפואה ומשפט.

הכנס מאורגן על ידי חברת טלדן מערכות מידע בע"מ.

למידע מפורט

  אחזור מידע בעידן Web 2.0 - תזאורוסים מול תגיות

תזאורוסים, תגיות, Metadata, אונטולוגיות וטקסונומיות הם אבני הבניין של הרשת הסמנטית. הפיכת המידע לנגיש למשתמש ורלוונטי עבור המחפש הינם האתגר של אחזור המידע בעידן Web 2.0.

תזאורוס הינו היררכיה של מונחים תוך הגדרת הקשר ביניהם, ענני תגיות מהווים תצוגה ויזואלית של התגים בשימוש האתר.

יום העיון התמקד בהבדל בין קיטלוג מבוקר מבוסס תזאורוסים לבין תיוג חופשי אד-הוק מבוסס תגיות ברשתות חברתיות (Social Tagging Systems) ללא תהליך הרשאה ובקרה.

יותר ויותר אתרי אינטרנט וגם בלוגים מנהלים את רשימות הנושאים שלהם באמצעות התגיות (Tagging) ואף מאפשרים ליוצרי התוכן עצמם תייג באופן עצמאי ולהוסיף תגיות חדשות. עולות השאלות האם פעולות הקיטלוג המסורתיות של ספרים ומידענים עדיין רלוונטית להיום, והאם  התיוג שנעשה על ידי יוצרי התכנים עצמם מספק דליית מידע ברמת דיוק גבוהה.

יום העיון עסק בשיטות קיטלוג ומפתוח, ובטכנולוגיות הסמנטיות לאחזור מידע המנסות לבצע תהליכים דומים להסקת משמעות והקשר: היישומים, הטכנולוגיות, החשיבה העסקית, השינויים והמגמות לעתיד.

יו"ר: ענת קלומל, תפנית בית ספר למנהלים של האוניברסיטה הפתוחה, והמכללה העסקית של איגוד לשכות המסחר

 מושב א': תזאורוסים ותגיות - מבוקר וחופשי

ענת קלומל, האוניברסיטה הפתוחה ואיגוד לשכות המסחר
 
שושנה לנגרמן, מכללת דוד ילין
 המפתוח הוא מנגנון, המאפשר למצוא ולהנגיש למחפשים מידע המצוי בכל סוגי המסמכים. המפתוח מהווה ערוץ תקשורת מרכזי בין המידע המצוי במסמכים השונים, לבין מי שזקוק למידע. מדובר הן במידע המצוי במסמך בודד, כמו ספר, מאמר, תקליטור, קלטת סרט וכיו"ב והן במידע המצוי באוסף של מסמכים.
 
ד"ר יפה אהרוני, אוניברסיטת תל-אביב
  ההרצאה (מצגת) עוסקת בנושא יעילות האחזור בשפה מבוקרת ובשפה חופשית . במסגרתה יוצגו יתרונותיו וחסרונותיו של התזאורוס כמייצג את השפה המבוקרת לעומת השפה החופשית, יוצגו תוצאות מחקר משווה שנעשה בעבר בנושא יעילות האחזור בשפה מבוקרת ובשפה חופשית מכותרים, ופתרונות שהוצעו במסגרת המחקר לשיפור המערכת החופשית. כמו כן תעשה אנלוגיה בין המצב אז לתגיות היום - אנלוגיה בבעיות ובפתרונות תוך הסתמכות על מחקרים אקדמיים בנושא.
 
10:30-11:00 הפסקת קפה
 
מושב ב': מתזאורוסים לתגיות
ד"ר מרים פרבר, אוניברסיטת בר-אילן
 
11:30-12:00 שילוב תזאורוסים בממשק החדש של מאגר המידע המשפטי והעסקי Lexis Nexis
רינה ארד ועירית אופיר, ארד-אופיר
התזאורוס ממלא תפקיד מרכזי באיחזור מידע ובמפתוח. הוא יכול להיות חלק אינטגרלי של מאגר מידע בתחום מסויים (כמו אלקטרוניקה או רפואה) ויכול להיות מותאם לתחום העיסוק הספציפי של האירגון. בתקופה האחרונה מנסים ליישם גם מערכת מורכבת יותר של מושגים, המקושרים ברשת רוחבית על פי הקשרם. רשת זו נקראת "אונתולוגיה". ההרצאה תעסוק במידת הישימות של תזאורוס או אונתולוגיה בארגון ובחשיבותם לחשיפה ולשיתוף במידע בין צרכיו.
 
ענת קלומל, האוניברסיטה הפתוחה ואיגוד לשכות המסחר
התגיות הפכו להיות פופלריות ביישומי web 2.0 . הגולשים מעלים תמונות, קטעי וידיאו, פוסטים של בלוגים ומתייגים בתגיות, אך רבים מהגולשים אינם מתייגים באופן הרלוונטי לתוכן המידע וכתוצאה מכך התגיות אינן מייצגות את התכנים וגורמות לאי רלוונטיות של תוצאות אחזור המידע. לעיתים התיוג המוטעה נובע מחוסר הבנה של מטרות התיוג, אך לעיתים התיוג מיועד לצרכי שיווק ומכוון להטעות.  תופעת "ענני התגיות" היא מעניינת ומרתקת כאספקלריה לשימושי מילים ומונחים אבל לא כתגיות המייצגות תכנים.
 
ד"ר אלון הסגל, אוניברסיטת בר-אילן, MavinIT
 
13:00-14:30 הפסקת צהריים
 
מושב ג': חלופות בכלי מפתוח ואחזור מידע
 
14:30-15:00 טכנולוגיות אלטרנטיבות באחזור מידע: Moss, Melingo, Vivisimo וחווית משתמשים ביישומים מקוונים
עופר מרגו ויניב מיכאלי, Netwise
 
ד"ר אורי חנני, יועץ מערכות מידע וידע
 
מושב ד': התזאורוס מול התגיות - ישימות
דבי לין, אידאה מערכות מידע
 
15:50-16:10 קיטלוג חומרים מסוגים שונים ואחזורם - חקר מקרה "אוסף התצלומים הלאומי" של מדינת ישראל
יעקוב סער, ארכיון "אוסף התצלומים הלאומי".
 
16:10-16:30 פנל - התזאורוס של הספרנים והתגיות של ההמונים
ד"ר מרים פרבר, שושנה לנרגמן, ד"ר יפה אהרוני, יניב מיכאלי, ד"ר אורי חנני, רינה ארד ועידית אופיר. 

 

  יישומים עסקיים של שיתוף ידע

 

 ענת קלומל, "ניצול תשתיות הווב 2.0 למינוף יישומים עסקיים", מוסף "עוצמת המידע". הארץ. 24.03.08

הכתבה פורסמה לקראת כנס מידע 2008

הכתבה "ניצול תשתית הווב 2.0 למינוף יישומים עסקיים" בוחנת אפשרויות הפצת מידע בעידן הווב 2.0 , חוכמת ההמונים - האמנם? , התמורה, כיכר השוק - רשת האינטרנט, לוח מודעות ציבורי מקוון, מודיעין תחרותי בסגנון הקוד הפתוח ותחרות חדשה בעידן הווב 2.0.

 האינטרנט משנה את דפוסי התחרות בין חברות, יוצר הזדמנויות חדשות ומשפיע על תפיסת ניהול העסקים המסורתי. האתגר כיום הוא בבניית השימושים העסקיים של היישומים השיתופיים והחברתיים ברשת - הפצה, יצירה ודליית מידע.

ביום העיון "שיתוף מידע ב - web - תן וקח ותזהר! שהתקיים ביום א' בתאריך 30.03.08 ענת קלומל הציגה הרצאה בנושא "יישומים עסקיים של שיתוף ידע בעידן ווב 2.0.

קישור למצגת ההרצאה.

  הממשק בין המידענות, המחקר באקדמיה והעסקים

"לקוח או לקוח שבוי? - הספרייה וצרכי המשתמש בעידן web 2.0"

הספריות ומרכזי המידע עוסקים מאז הקמתם במתן שרות ללקוחות ומבססים את תפקידם בקשר עם קהלי יעד מגוונים. עם כניסתם של טכנולוגיות מידע חדשות אנו עדים לשינויים מהותיים המתרחשים בספריות בכל הנוגע להיצג ולנגישות המידע. תמורות אלו משפיעות על האופן בו קהל היעד עושה (או לא עושה ) שימוש מרבי במשאבים אלו.

היום יוקדש למקום הספרייה כמרכז מידע ללקוחותיה, ולבחינת הקשר בין הספרייה לסגל האקדמי. תהיה התייחסות לשינויים והשפעות העולם הגלובלי והעסקי וכן להבנת צרכי משתמש כבסיס להמשך שרות ומענה לצרכי לקוחות.

)יום העיון התקיים ביום ד' 2..42008 , ואורגן על ידי ספריית אוניברסיטת חיפה (אורה זהבי,

ענת קלומל הציגה הרצאה בנושא: "הממשק בין המידענות, המחקר באקדמיה והעסקים".

הרחב          למתן הערות ותגובות נא צרו קשר. הקישו על סימן ה + מימין.